SophiaDraco's Recent Posts

RE:My Land v1.21.0 Released - Page 2

2019-01-17 15:53:41
heh that'll be fun. it'll be like *Betty has died of dehydration.*

RE:My Land v1.21.0 Released - Page 2

2018-11-14 20:40:20
also can there possibly be a way to rename your farm.

RE:My Land v1.21.0 Released

2018-09-19 13:50:36
i have a suggestion.
you know those things called lawn mowers and harvesters, well there is a problem with them. they can't be removed from the land, so if you accidently put one down, its stuck there forever. so maybe if there is a option to sell it for half price, or recycle it, that would be great to be in an update.

guide to farming

2018-04-11 14:40:27
-------------------------------------------------- { [ a quick guide. hope its helpful ] } --------------------------------------------------
CROPS


wheat cost $3 sells $1. fast-growing, cheap. outcome 33.33% of cost (1/3)


corn costs $7 sells $2. worth more than wheat. outcome 28.57% of cost


hops cost $6 sells $4. grows slower than wheat and corn. outcome 66.66% of cost (2/3)


carrots cost $8 sells $3. outcome 37.5% of cost


pumpkin cost $10 sells $ 16. work best, tho they cost more, theyr worth lots. 60% more than cost. (160% of cost)


apple tree cost $25 sells $8. plant an orchard, pick apples. the sapling has to grow first before the apple grows, then you can pick 'em for an outcome 32% of cost. they take a llooong time to grow...


the scarecrow can reach about 6 - 9 units in each direction; after range of the scarecrow, your crops have risk of crow invasions.


LIVESTOCK


chickens can live in a one square environment. (with grass) cost $30 sell $40 (33% more.) they have eggs that are $3, they hatch into chicks. if the chickens live in a one square environment, they can overpopulate, don't let them out or they will glitch your game to deth. (it happened to me once and i couldn't even start a new game)



pigs eat pig food(refills $5). don't give them grass, they poop on it. pigs reproduce quick. cost $150 sell $350 (133% more.)


sheep require 4 units of grass /sheep, and cannot have more than a 2 unit distance to water, their lambs are cute, visitors like them. cost $175 sell $400 (128% more.)


cows need grassland and water. they cost $200, and when mature they are worth $500. they reproduce slow. the outcome is 150% more than cost.

templates

2018-04-11 13:46:40

it is 100% trees

comes with a free lawn mower

templets for my land

with the 💲5000 💰


SophiaDraco

Member Since: 2017-11-08 18:44:44
Last Active: 2019-03-21 19:26:32
Post Count: 5 (View Posts)
Welcome
Ape Apps is an independent software development company founded in 2010 by Brandon Stecklein. Over the years, Ape Apps has published over 400 apps and games across various platforms. You can get in touch with Brandon on Twitter or by leaving a post on his wall @bastecklein
App of the Day